Aminokyselina L-theanin chrání mozky dospívajících před THC

Tento text byl původně publikován na webu Magazín Konopí (zdroj: magazin-konopi.cz) a zde ho zveřejňujeme se souhlasem majitele.

Mozky mladých lidí se vyvíjí až do věku 25 let. Jsou-li chronickými uživateli THC, je to u nich spojeno se zvýšeným neuropsychiatrickým rizikem. V mozku dojde ke strukturálním změnám, což může mít mírný vliv na logické myšlení a emoce. Vzhledem k současnému trendu směrem k legalizaci konopí je tedy nutné rozšířit poznání také o potenciálních následcích zvýšené konzumace THC u adolescentů. 

Kanadští vědci proto testovali účinky L-theaninu, což je analog aminokyseliny L-glutamátu nebo L-glutaminu vyskytující se třeba v zeleném čaji, při změnách v mozku vyvolaných chronickou expozicí THC. Pro studii použili již dříve zavedený model: samce dospívajících potkanů. Dávkování THC je navrženo tak, aby simulovalo účinky středně těžkého až těžkého užívání konopí u dospívajících lidí.

Ošetření L-theaninem před vystavením THC je schopno zabránit biochemickým změnám v mozku.

Vědci pozorovali, že ošetření L-theaninem před vystavením THC je schopno zabránit biochemickým změnám v mozku. Tento silný neuroprotektivní účinek přetrvává do dospělosti. Kromě toho L-theanin blokoval snížení dvou biomarkerů již dříve spojených s psychiatrickým rizikem souvisejícím s konopím. Nakonec účinně blokoval vývoj jak emočních, tak i kognitivních abnormalit běžně spojovaných s konzumací THC u dospívajících.

Autoři studii závěrem konstatují, že „rozsah neuroprotektivních účinků L-theaninu byl pozoruhodný nejen vzhledem k jejich trvání přesahující adolescenci, ale také vzhledem ke komplexní povaze jeho ochranných účinků.“

Text: Tibor Béres

Zdroj: magazin-konopi.cz

Kategorie: Všechny články, Zajímavosti