Konopná osvěta pro ereskáře

Tento text byl původně publikován na webu Magazín Konopí (zdroj: magazin-konopi.cz) a zde ho zveřejňujeme se souhlasem majitele.

Konopného pacienta a aktivistu Jakuba Kryšpína jsme vám představili v rubrice Příběhy pacientů v osmém vydání magazínu. Tentokrát si s ním popovídáme o vzdělávacích akcích, které začal organizovat na různých místech České republiky – především pro lidi trpící stejně jako on roztroušenou sklerózou (RS). 

Kdy a proč tě napadlo uspořádat první osvětovou přednášku?

Dlouho jsem konopí studoval, pěstoval a věnoval mu pozornost právě z té medicínské stránky. Jakmile se pacientům otevřela možnost dostat se ke konopí legálně, začalo být možné i sdílet své poznatky. Dalším důvodem bylo i častější a osobnější setkávání se s pacienty s RS. Jsem po výměně kyčelních kloubů, a tak jsem strávil nějaký čas v lázních, kde jsme se často potkávali. Nikdo mi nevěřil, že jsem tak dlouho nemocen. A já zase nevěřil, že se lidé musí tak trápit, a přitom mít pomoc tak blízko.

Kde se přednáška odehrála a jaký byl ohlas? 

Na pravidelných infuzích experimentálních léků na RS ve Fakultní nemocnici Hradec Králové jsem potkal paní Báčovou z královéhradecké Rosky a moc hezky jsme si popovídali. Slovo dalo slovo a 14. července jsme přijeli s poslancem Tomášem Vymazalem, abychom pohovořili o terapeutickém užívání konopí.

14. září jsme pozváni do RS klubu v Ústí nad Labem a 13. října budeme hovořit o konopí v RS klubu v Olomouci.

Mysleli jsme si, že na setkání uprostřed horkého léta mnoho lidí nepřijde. Jaké bylo naše překvapení, když jsme dorazili do klubu nabitého posluchači! Beseda trvala asi dvě hodiny a bylo vidět, že pacienti o léčbě konopím vědí víc než třeba před třemi lety.

Co vše si účastníci odnesli? 

Od poslance Vymazala dostali aktuální informace o zákonech týkajících se konopí a možnostech jejich dalšího vývoje. Od mé maličkosti pak povědomí o tom, jakým způsobem užívat dlouhodobě a pravidelně konopí tak, aby jim umožnilo žít i se svou nemocí aktivní život.

Máme v rukou přírodní lék, jehož úžasné vlastnosti teprve postupně objevujeme. Foto: Kosh

Máme v rukou přírodní lék, jehož úžasné vlastnosti teprve postupně objevujeme. Foto: Kosh

Hovořili jsme o rizicích spojených s užíváním, o samopěstování, o jiných nemocech, na které je konopí vhodným lékem, i o tom, jaké konopí si vlastně vybrat. Díky podpoře magazínu Konopí jsme rozdali velké množství časopisů s dalšími důležitými informacemi pro všechny zájemce o léčbu konopím.

Budou následovat další přednášky a podobné akce? 

14. září nás najdete v Rosce v Ústí nad Labem, kde začínáme v 16 hodin. Na 13. října jsme pak pozvaní do Rosky v Olomouci, kde budeme hovořit od 15 hodin.

Co musím splnit, abych se mohl akce zúčastnit?

Vítáme každého, kdo nás chce slyšet. Přijďte všichni, kdo si myslíte, že by vám konopí mohlo pomoci.

Léčebné konopí u nás stále nemá úplně na růžích ustláno. Jsi v tomto směru optimistou?

Bezpochyby jsem. V lidech je síla a my jsme ti lidé. Teď už se to totiž týká nás všech. Téměř v každé rodině je někdo, komu by konopí výrazně ulehčilo život s nemocí. Jsme na prahu nové doby. Léky z konopí co nevidět nahradí celou řadu chemických léčiv.

Vítáme každého, kdo nás chce slyšet.

Máme v rukou přírodní lék, jehož úžasné vlastnosti teprve postupně objevujeme a který nás v mnohém ještě překvapí. To však bude pravděpodobně úkol nové generace. My jsme jen takové ledoborce prorážející ledy nepochopení, neznalosti a zášti.

Kontakt: Jakub Kryšpín, e-mail: [email protected]

Text: Bohumil Sazinka

 

 

 

 

 

Zajímá vás více? Spoustu inspirativního čtení najdete v magazínu Konopí, který je k dostání  v novinových stáncích a vybraných pobočkách České pošty po celé republice. Časopis si lze i výhodně předplatit.
Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat v internetovém obchodě legalmarket.cz, na webu www.send.cz nebo v elektronické podobě na alza.cz.

Zdroj: magazin-konopi.cz

Kategorie: Léčba, Všechny články