Sam Skunkman aneb Nejlepší kytky pěstuje DEA

David Watson byl znám pod mnoha přízvisky: Sam Skunkman, Sam Selezny, Sam Watson. Byl to člověk, který spojil dva tehdy vzdálené světy a umožnil vznik moderní globální konopné scény. Zelený rytíř v zářivé zbroji, jenž přinesl do Nizozemska novodobou kalifornskou genetiku jako dar z nebes.

Byla to ale opravdu práce jediného úžasného konopného šlechtitele a sběratele, který kvůli zajímavým semenům procestoval nejzazší kouty světa? Který je křížil, stabilizoval a následně dopravil až do rukou holandských šlechtitelů? Je tato šedá eminence konopného světa opravdu „Ježíšem“, jenž se zasloužil o zmrtvýchvstání moderního konopí? Anebo je naopak Jidášem, jenž zaprodal všechny své spolupracovníky mocnému americkému Úřadu pro potírání drog? Čerpám z rozhovorů s lidmi, kteří se s ním setkali osobně, z dobových článků a z dostupných faktů o vlastnictví firmy HortaPharm Davidem Watsonem.

Průkopníci hybridizace

Důležitým faktorem, který jistě ovlivnil Samovo smýšlení a dal mu potřebné šlechtitelské vzdělání, bylo přijetí do klubu Sacred Seeds v Santa Cruz. Undergroundová skupina sdružovala ty nejlepší šlechtitele z celé země. Byli to skuteční kalifornští průkopníci hybridizace a stabilizace nových odrůd konopí, mezi něž patřili například i slavní Haze Brothers. Tradice klubu sahá až do dvacátých let minulého století, období zlatého jazzového věku ještě před konopnou prohibicí. Obsáhlá semenná sbírka klubu, užívaná po desítky let pro účely šlechtění, obsahovala i tak staré genetiky. Oficiálně však byl založený v roce 1976 jako první konopná seedbanka na světě a mezi její esa patřil třeba stabilizovaný hybrid Skunk No. 1. Sam se stal juniorským členem a od začátku byl na správné straně. Nebo snad ne?

Primární účel Cannabis Cupu nebyl sdružovat fanoušky konopí, oslavit sklizeň a ocenit ty nejlepší – je přece snazší chytat ryby v sudu než v moři.

Jaro 1985: zátah

20. března proběhl v Santa Cruz velký zátah na Sacred Seed Club. Sam byl podle svědků mezi zatčenými, ale oproti ostatním členům byl propuštěn po velice krátké době. Navíc neexistují žádné oficiální dochované dokumenty o zatčení či zápis z výslechu. V den, kdy byl propuštěn Sam, byly veškeré důkazy týkající se genetické banky Sacred Seeds vyhozeny do odpadu za služebnou. Ještě téhož večera z odpadního kontejneru zmizely.

Amsterdam: Tráva ve velkém

Na amsterdamské letiště Schiphol dosedá letadlo. Dva cestující projdou kontrolou a za ní se jim dostane vřelého přivítání. Běžný výjev z letištní haly, na kterém není nic neobvyklého. Až na jména a obsah kufru. Sam Watson a Ed Rosenthal právě dorazili do Amsterdamu s celou seedbankou Sacred Seeds čítající 250 000 semen a sazenic. Vítá je Michael Taylor, který Sama představí majiteli prvního coffeeshopu v Amsterdamu Wernardu Bruiningovi coby cestovatele, sběratele a superšlechtitele z Ameriky – Sama Seleznyho.

V zemi tulipánů se pěstuje zatím v malém měřítku „nederwiet“ – holandská slabší tráva, která se nemůže genetice od Sacred Seeds vůbec rovnat. Do tří měsíců jsou představeny první vzorky kalifornské genetiky od „Tlusťocha Sama“. Úzká veřejnost konopných pěstitelů je nadšena. Neuvěřitelná chuť a potence finálního produktu přesvědčí i ty nejzarytější skeptiky. Sam je glorifikován a všichni mu jdou na ruku. Kdo z těchto lidí by tušil, že před pár měsíci byl zatčen? Teď jako skrytý agent amerického Úřadu pro potírání drog (DEA) představuje budoucím majitelům vyhlášených nizozemských semenných bank plody práce skupiny kalifornských šlechtitelů.

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 62, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Kategorie: Legislativa, Všechny články