Konopné sušenky versus koktejly

Legalizace konopí přirozeně vede k překotnému růstu trhu s nejrůznějšími konopnými produkty k rekreačnímu užívání, mezi něž patří i nápoje. Kanabinoidy se dnes běžně obohacuje káva, čaj, limonády a dokonce i voda.

Velký rozdíl

Mezi milovníky konopí panuje mylná představa, že všechny konopné poživatiny jsou stejné, tedy že koktejl je plus minus to samé jako sušenky. Ve skutečnosti tomu tak rozhodně není a z hlediska minimalizace rizik je nesmírně důležité pochopit rozdíl mezi konzumací konopných nápojů a potravin. Vydejme se tedy na exkurzi do lidského trávicího traktu, kde se veškeré zkonzumované látky rozpouštějí a látky v nich obsažené jsou vstřebávány do krevního řečiště.

Jak koktejl, tak sušenka vstupují do trávicí soustavy stejnou cestou, tedy ústy. Už v dutině ústní se začínají kanabinoidy vstřebávat skrze sliznici a právě zde dochází k absorpci látek z tinktur a roztoků. Oproti tomu konopná sušenka je po rozžvýkání transportována přes jícen do žaludku – stejně jako tekutina –, tady se ale jejich cesty rozdělují.

Kanabinoidy zpracované do podoby rozpustné ve vodě se vstřebávají přes stěny žaludku a tenkého střeva přímo do krevního řečiště.

V žaludku panuje výrazně kyselé prostředí díky přítomnosti kyseliny chlorovodíkové (HCl) a pepsinu. Kyselina chlorovodíková snižuje pH, čímž pomáhá trávicím enzymům rozkládat potravu na živiny a ty dále zpracovávat. Pepsin je enzym zodpovědný za štěpení bílkovin na menší peptidy.

Po stopách limonády

Když se konopný nápoj dostane do žaludku, kyselé prostředí ho nemusí nijak dále trávit, protože už je v tekuté formě, která se může okamžitě začít vstřebávat do sliznice. Molekuly vody a tedy i jiných nápojů jsou poměrně malé a na rozdíl od molekul bílkovin nebo tuků není třeba je dále štěpit a rozkládat. To znamená, že tekutiny mohou prostupovat vrstvami sliznice a póry, jimiž jsou pokryty stěny trávicího traktu.

Jako názorný příklad si představme panák tequily – jeho účinky se neprojeví až za dvě hodiny, ale prakticky okamžitě. Stejné je to i s THC či CBD. Je-li zpracováno do podoby rozpustné ve vodě, například limonády, vstřebává se přes stěny žaludku a tenkého střeva přímo do krevního řečiště. A co to znamená v praxi? Účinky konopného nápoje se projeví do 30 až 60 minut a přetrvávají šest až osm hodin.

A co sušenky?

Po transportu do žaludku začíná kyselina chlorovodíková ve spolupráci s pepsinem měnit pevné kusy potravy na hustou kaši, která je dále posouvána do tenkého střeva. Zatímco kanabinoidy z konopných nápojů jsou již v tuto chvíli vstřebávány přímo do krve, sušenka je stále rozkládána kyselým prostředím a kanabinoidy z ní se ještě vůbec nezačaly zpracovávat.

Oproti tomu účinky sušenky se projeví nejdříve za dvě hodiny a mohou přetrvávat i deset a více hodin.

A jak vypadá metabolizace třeba našeho oblíbeného kanabinoidu THC? Jakmile se natrávená hmota vzniklá ze sušenky dostane do tenkého střeva, začne se THC uvolňovat skrze žíly zodpovědné za dopravu krve z trávicího traktu do jater. THC ze sušenky až v tuto chvíli vstupuje do vrátnicové žíly a putuje právě do jater, kde je metabolickými procesy rozkládáno a vzniká 11-hydroxy-tetrahydrokanabinol (11-OH-THC).

Na co si dát pozor

Při konzumaci konopných sušenek je potřeba mít na paměti dvě zásadní pravidla. Zaprvé, nástup účinků může trvat dvě i více hodin. A zadruhé, 11-OH-THC je z hlediska psychoaktivity podstatně silnější než THC. To znamená, že účinky takové sušenky se projeví nejdříve za dvě hodiny a mohou přetrvávat i deset a více hodin.

Vzhledem k této prodlevě v účincích a trablím s dávkováním není divu, že se nyní masivně rozvíjí trh s konopnými nápoji. Mnoho příznivců konopí dává přednost rychlejšímu nástupu účinků a menší intenzitě prožitku, a to jim mohou garantovat právě nápoje obohacené o THC či CBD. Pokud tedy máte negativní zkušenosti s konopnými potravinami (ne, nejste v tom sami), dejte šanci nápojům.

Zdroj: Cannabis Cookies vs Cocktails – what is the difference?

Převzato z: magazin-legalizace.cz

Kategorie: Recepty, Všechny články